share
MAKALE 23 OCAK, 17

Son zamanlarda yeni güncellemeleriyle gücüne güç katan Opera'ya geçmek için sebepler

Opera Browser'ın aslında birçok kişinin bilmediği güzel özellikleri var. Buna rağmen tarayıcı pazarında yalnızca %1.60 civarında bir pay alıyor. Bunun nedeni muhtemelen Chrome arayüzüne olan bağlılık vs vs. Herkes yeniliğe kapalı. Yeni şeyler denemek veya bir şeyi tamamen değiştirmek herkese çok zor geliyor. Ben Opera Browser'ı yeni yeni kullanmaya başladım. Ve gerçekten de Chrome'un hiçbir eksikliğini hissetmedim. Kendisi zira eklenti destekleriyle de işlevsellik olarak Chrome'dan az kalır yanı yok. Hatta bana göre daha da üstünde. İşte Opera'nın tercih edilme sebepleri.

1 - Dahili VPN
Opera yeni sürümünde kendi içinde dahili VPN'i ile birlikte geliyor. Tek tuşla akftif edilen bu VPN için başka bir program veya kurulum filan gerekmiyor. Ayarlar > Gizlilik > VPN şeklinde menüden giderek VPN'i aktif edebilirsiniz.

http://omerfarukayvaz.com/upload/366777495.png

2 - Dahili reklam engelleyicisi
Chrome kullananların Adblock'tan aşina olduğu reklam engelleme olayı için Opera'da tek tıklama yetiyor. Başka hiçbir eklenti kurmadan kullanabilirsiniz. Hem bu sayede sayfalar daha hızlı yükleniyor.

http://omerfarukayvaz.com/upload/937220310.png

3 - Yapışkan Video
Özellikler arasında en hoşuma giden bu oldu. Mesela tarayıcıda geziniyorsunuz ya da başka bir iş yapıyorsunuz ve kenarda dizi açacaksınız. Ne kadar da zahmetli olur değil mi? Opera ile değil. Çünkü videoların üzerinde çıkan işarete tıklayarak tek tıkla videoyu en üste tutturabilirsiniz. Boyutundan konumuna kadar her şeyi de istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

http://omerfarukayvaz.com/upload/776550818.gif

4 - Pil Tasarrufu
Opera'nın benim pek de işime yaramayan bir özelliği. Reklam engelleyicileri, opera turbo modu gibi özellikler sayesinde daha az pil tüketiyor. Aynı zamanda tarayıcı üzerinde daha hızlı gezinmenizi de sağlıyor.

http://omerfarukayvaz.com/upload/87180352.png


5 - Eklenti Desteği
Opera'da yaklaşık 1000'in üzerinde eklenti bulunuyor. Bu eklentilere opera eklenti katalogundan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Chrome'da bulunan eklentileri de destekliyor. Bunun için Download Chrome Extension eklentisini indirmeniz lazım.

http://omerfarukayvaz.com/upload/501340443.png

Opera Sync özelliği, Opera Turbo özelliği, Klavye Kısayolları gibi birçok özellik daha sayılabilir. Bence üstteki özellikler bile bu tarayıcıya geçmeye yeterlidir.
Şimdi gelelim işin bana göre en önemli kısmına. Bir yazılımcı gözünden Opera nasıl? Ben her zaman Chrome haricindeki tarayıcılara ekstra kod yazdırmak zorunda olduğu için veya onu da geçtim bazı özelliklere hiç destek vermediği için önyargı ile bakardım. Hala da çoğuna öyle bakıyorum. Ama Opera bu görüşümden sıyrıldı. Nasıl mı? Okuyun.

Bir Yazılımcı Gözünden Opera
Bu konuda da Opera Chrome'dan geri kalmıyor. Aşağıdaki fotoğraf üç tarayıcının (İE11, Chrome 55, Opera 42.0) html5test.com üzerinden yapılan değerlendirmelerinin sonuçlarından elde edilmiştir. Görüldüğü üzere Chrome 555 özellikten 507'sini desteklerken, Opera 504 tane, İnternet Explorer ise 312 tane destekliyor. Aynı zamanda css3test.com üzerinden yaptığım değerlendirmede de Chrome ile Opera %54 olmak üzere aynı sonucu gösterdi.

http://omerfarukayvaz.com/upload/22925845.png

Opera'yı İndirme
Opera'da karar kılanlar veya denemek isteyenler bu adresten indirebilirler.

Son olarak da alternatif tarayıcı isteyenler için iki tane önerim var.
1 - Vivaldi
Opera'nın eski CEO'su tarafından güçlü bir ekiple geliştirilmiştir.
Kısacası özelliklerini sıralayayım :
 • Hızlı Komutlar
 • Notlar
 • Yer İmlerine Takma İsim Ekleme
 • Fare Hareketleri
 • Klavye Kısayolları
 • Fare Hareketleri
 • Sekme Bildirimleri
İndirmek veya daha fazla bilgi almak isteyenler bu adrese göz atabilirler.2 - Uc Browser
Kısaca özellikleri :
 • Diğer tarayıcılara nazaran daha şık tasarım
 • Fare Hareketleri ile kontrol
 • Yapışkan Video (Opera'daki gibi)
 • Özel Temalar
 • Diğer tarayıcılara göre daha hızlı
 • Hızlı İndirme
 • Reklam Engelleyici
İndirmek isteyenler bu adrese göz atabilirler. Ayrıca UC Browser'in Android ve başka platformlarda da sürümleri var.
YORUMLAR (1)
YORUM EKLE
http://omerfarukayvaz.com/upload/361530148.png
Omer Faruk Bostan 27 ARALIK, 17
YORUM EKLE
İsim
Email
Mesaj
Yorumlarınızda şunları kullanabilirsiniz : [code=css,php...]kodlar buraya...[/code] [link=link adresi]