share
DİZİ&FİLM 23 OCAK, 17

Muhteşem sonuyla uzun süre aklınızdan çıkmayacak bir film.

Son zamanlarda zeka gerektiren bir çok film izledim. Ama bu filmden bu kadarını beklemiyordum. Zaten eski bir yapım olması nedeniyle başlarda insanı biraz (doğru söylemek gerekirse bayağı) sıkıyor. Sanırım nedeni filmin karışık olması. En başında ne olup bittiğini anlamak zaten zor iken üstüne filmin hızlı geçişleri de eklenince filmin başını kaçırıyorsunuz. Ortalarına doğru tempo gelmeye başlıyor. Sonrasında da zaten mükemmel final. Sadece finali için bile izlenebilir bir film.

Filmden Anladıklarım
Bir hırsızlık vakası nedeniyle beş kişi (McManus, Dean Keaton, Todd, Fenster ve Verbal Kint) sırayla yakalanır. Aralarında en dikkate değer olanı ise Dean Keaton'dir. Diğerlerinden farklı hayatı ile bize masum bir kişi olarak tanıtılır. Ayrıca Dean Keaton'un eski bir polis olması da bu düşünceyi destekler. Hepsinin bir anda toplanıp sorguya çekilmesi ve içeri alınması.. McManus bir araya gelmişken yapılacak bir iş olduğunu söyler ancak yaşantısını düzeltmeye çalışan Keaton işi istemez. Bunun üzerine Verbal, Keaton'u ikna ederek işe katılmasını sağlar.

Filmde bir anda yangının ertesi gününe geçilir ve Verbal'ı sorgu odasında görürüz. Gemiden iki kişi kurtulur. Biri sorgu odasına alınan Verbal diğeri de Macar bir gemici. Filmin başından beri bize masum, topallayan, ezik bir karakter olarak tanıtılan Verbal etrafa göz gezdirir. Yönetmenin filmi kurgulayış tarzının getirdiği bir özellik olarak bu sahneye pek dikkat edilmez.

İlerleyen dakikalarda Ajan Dave Kujan, Verbal ile görüşmek ister ve izin alınca odaya gelir. Kujan aklında bir senaryo kurmuştur ve Verbal ile görüşmesinin amacı da bu senaryoyu doğrulamak ve Dean Keaton'un masum olmadığını ortaya çıkarmaktır.

Sorgu sırasında Verbal bazı cümleler söyler ancak Dave Kujan senaryosuna odaklandığı için bunlara dikkat etmez ve Verbal'ı susturur.

Bu sırada bir başka polis dedektifimiz Jack, gemiden kurtulan diğer kişinin yanına gider. Macar gemici ağır yaralı halde yatmaktadır ve bir şeyler sayıklamaktadır. Jack bunlara dikkat etmez ta ki gemici Kayser Söze adını söyleyene kadar. İsmi duyan Jack bir anda pür dikkat kesilir ve isim artık hafızamıza kazınmıştır. Kendimize şunu sorarız: Kim bu Kayser Söze?

Verbal anlatmaya devam eder. McManus'un bulduğu ve Keaton'un zorlama ile kabul ettiği işi yapmaya koyulurlar. Elmas soygunu gerçekleştirirler ve soygun başarıyla tamamlanır. Elmaslar Redfoot adlı bir adama satılır ve herkes payına düşeni alır. Bu sırada Redfoot'tan bir iş teklifi de alırlar.

Dedektif Jack, Macarca bilen birisini hastaneye çağırtır ve Macar gemicinin ne demeye çalıştığını çözerler. Macar, Kayser Söze'nin o gün orada olduğunu ve birçok kişiyi öldürdüğünü ve Kayser Söze'nin de yüzünü gördüğünü söyler. Bunun üzerine Kayzer Söze'nin yüz resmi çizilmeye başlanır.

Ekip, Redfoot'tan aldıkları işi yapmaya koyulurlar. Ancak planda aksilikler olur ve üç kişi ölür. Çantadan da para yerine uyuşturucu çıkar. Redfoot'u suçladıkları için Redfoot'a aksi bir tavırla yaklaşırlar. Redfoot ise suçu üstlenmez ve Kobayashi adlı bir avukatın olduğunu ve bu işi ona onun verdiğini söyler. Ekip Kobayashi ile görüşmek istediklerini belirtir. Redfoot, onun da ekiple görüşmek istediğini söyler.

Kobayashi'den hesap sormaya gelen ekip bir anda yeni bir iş teklifi ile karşı karşıya kalır. Kobayashi onlara çok tehlikeli bir işten bahseder. Bu işten sağ kurtulanlar 91 milyon doları aralarında paylaşacaktır. Adamlarımız işi kabullenmez ancak Kobayashi onları zor durumda bırakır. Kayzer Söze için çalıştığını ve ekipteki herkesin Kayzer Söze'ye bilmeden bulaşarak ona borçlu olduklarını söyler. Verbal'ın sorgu sırasında söylediği de budur. "Şeytanın en büyük kurnazlığı kendini olmadığına inandırmakmış." Verbal'a göre de Kayser Söze de şeytanın ta kendisidir.

Verbal'ın etrafta duyduklarına göre Kayser Söze Türk'tür. Kobayashi'nin Kayser'in gücü dediği şey de herkesin ona çalışabileceği gerçeğidir. Yani Kayser Söze için çalışan biri ona çalıştığını asla bilemezdi. Verbal'ın anlattıklarına göre Kayser daha küçük bir çete iken Türkiye'deki bir Macar çete Kayser'in ailesini rehin alır. Kayser ise ailesini öldürür ve bu olayı anlatması için de bir Macar'ı serbest bırakır. Sonra bütün Macar çetelerin peşine düşerek onları kendisi öldürür.
Verbal hikayeyi anlattıktan sonra şu cümlesi ile Kayser Söze efsanesini daha da güçlendirir :
"Keaton bir keresinde Tanrı'ya inanmam ama ondan korkarım, demişti. Ben Tanrı'ya inanırım ama beni korkutan tek şey Kayser Söze'dir."

http://omerfarukayvaz.com/upload/46047344.gif

Verbal anlatmaya devam eder. Fenster Kobayashi tarafından öldürtülmüştür. Bu nedenle adamlarımız Kobayashi'yi öldürmek için plan yaparlar. Plan güzel bir şekilde işlerken işin içine Keaton'un eşi Edie karışır. Kobayashi'nin bu tehtidi üzerine ekip işi yapmak zorunda kalır.

Her ne kadar bu işin imkansız olduğunu düşünseler de gemiyle alakalı planlar hazırlanır ve operasyon gecesi gelir. Herkes yerini alır. McManus'un "Old MacDonald Had A Farm" şarkısını mırıldanması eşliğinde ateş açılır. McManus ve Keaton geminin içine girerler. Todd paranın olduğu araca gider. Paralara tam bakarken bir anda arkasını döner ve yüzü bembeyaz kesilir. Çünkü Kayser Söze'yi görmüştür. Bu sahneler Kayser Söze'nin gücünü gözümüzde büyütürken Kayser Söze'nin kim olabileceği konusunda bazı elemeler yapmamızı sağlar. Ancak bu film anlatıcının anlattıklarının sahte çıktığı nadir rastlanan filmlerden biridir. Bu nedenle biz eleme yaparken aslında gerçek Kayser Söze'yi de eleriz.

Bu sırada McManus ve Keaton içerde uyuşturucu bulamamıştır. O sırada sorgu odasına bir adam girerek çok önemli bir haber verir. Deniz kenarına vurmuş halde bir ceset bulunmuştur. Ceset Arturro Marquez adlı bir adama aittir. Marquez Kayser Söze'yi gördüğünü söyler. Bu bilgi üzerine Ajan Dave Kujan aklında oluşturduğu senaryosunu kanıtlamanın tam zamanı diyerek haberi Verbal'a söyler. Ve devam eder. Gemide uyuşturucu yoktur. Ekip oraya gelerek aslında bilmeden Kayser Söze'ye yardım etmiş olacaktır. Herkes öldürülünce Kayser'in önü açılacaktır ve basit bir şekilde kendisini gördüğünü söyleyen Marquez'i öldürecektir. Kujan, Kayser Söze'nin en başından beri Dean Keaton olduğunu söyler.

Keaton'u her zaman dost olarak gören Verbal ağlamaya başlar. "Neden ben diye sorar?" Kujan şu iğneleyici cümleyi sarf eder : "Çünkü sakat olduğun için, çünkü aptal olduğun için Verbal." Kujan, sonunda Verbal'a fikrini kabul ettirebilmiştir. Verbal ayağa kalkar ve sakat ayağıyla ağlayarak oradan uzaklaşır.

Kujan arkadaşı ile masaya oturarak konuşmaya başlar. O sırada robot resmi beklemektedir. Kujan'ın bir anda gözü panoya takılır. Tüm panoyu göz gezdirirken aklından Verbal'ın söyledikleri geçer. Kujan şaşkınlıktan elindeki kupayı düşürür. Panodaki isimler ve kupanın altındaki Kobayashi yazısı olaya son noktayı koyar. Verbal en başından beri yalan söylemiştir. Kayser Söze gerçektir. Ancak onun Türk olması ve diğer anlatılan birçok şey yalandır. Bunu anlayan Kujan, Verbal'in peşinden koşar ama nafile. Bu sırada biz Kayser(Verbal)'i topallarken görürüz. Bir anda ayağını düzeltir ve yanında duran arabaya biner. Arabada da bize Kobayashi olarak lanse edilen adamı görürüz. Son olarak Verbal'in şu efsane niteliğindeki sözlerini duyarız.
"Ve işte böyle toz olmuş"

http://omerfarukayvaz.com/upload/10596095.gif
YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
YORUM EKLE
İsim
Email
Mesaj
Yorumlarınızda şunları kullanabilirsiniz : [code=css,php...]kodlar buraya...[/code] [link=link adresi]